Jäta menüü vahele
Pärnu linn. parnu.ee avalehele

Pressiteated, uudised

Pärnu linnavalitsuse pressiteade
17.06.2022Pärnu linna paigaldati neli nutikat WasteMate-nimelist sisseehitatud prügipressiga nutiprügikasti, mis võimaldavad optimeerida jäätmete äravedu ja vähendada seeläbi tühjenduskulusid.

Uudsed prügikastid asuvad Supeluse ja Karusselli tänavate nurgal, Martensi väljakul, Jaansoni raja ääres ja rannas asuva laste mänguväljaku juures.

Innovaatilistel prügikastidel on tugev metallist korpus, mille sees on jäätmete kogumiseks tavaline ratastel plastist konteiner. Sinna sisse monteeritud prügipress surub jäätmed kokku ja tänu sellele mahub kasti kuni kaheksa korda rohkem prügi. Mahuline kokkuhoid annab mitmes mõttes ökonoomse tulemuse: vähenevad kasti tühjenemissagedus ja jäätmeveokulud ning see annab omakorda panuse CO2 emissiooni vähendamisse, kuna tühjendussõite tuleb teha harvem.

Prügikastide täituvust saab jälgida CleanCityManager veebiplatvormi kaudu. Omanikule saadetakse märguanne, kui kasti päikesepaneelidel töötav aku hakkab tühjenema või kui kast on täis saanud.

Kui visata oma tühi kohvitops või krõpsupakk kasti, tänab prügikast inimest selle eest.

Prügikastid on pealt kinnised ja kastide korpus on tugeva konstruktsiooniga. Tänu sellele on jäätmekogujad kahjustuste ja vandalismi eest kindlalt kaitstud.

Supeluse tänava ettevõtja Ergo Sartakovi kogemuse põhjal on linnakodanikud ja külalised uudsed prügikastid hästi vastu võtnud. „Kuna kastid on kinnised – täiteluuk avaneb jalavajutusega – on selline jäätmete kogumise lahendus ka igati keskkonnasõbralik. Kui muidu on suvel olnud murekohaks ülekuhjatud prügikastid, kust linnud jäätisepaberid laiali veavad, siis nüüd on võimalik seda probleemi vältida,’’ selgitas Sartakov.

Innovaatilisi prügikaste katsetati Pärnu linnaruumis esmakordselt tänavu jaanuaris. Talvine testperiood näitas, et inimesed oskavad nutikaid prügikaste kasutada ja tänu kastide sisse monteeritud prügipressidele mahutasid need oluliselt rohkem jäätmeid.

Uute prügikastide kasutuselevõtt läks maksma 25 121 eurot ja 28 senti.

Nutikas prügikast
Nutikas prügikast
Nutikas pürgikast
Fotod: Pärnu linnavalitsusPressiteate koostas:
Elin Hein
Pärnu linnavalitsuse avalike suhete teenistus
Praktikant
See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.


Pärnu linnavalitsus

Suur-Sepa 16
80098 Pärnu linn, Pärnu linn
Avatud: E–N 8–17 ; R: 8–16

• 444 8200
• linnavalitsus[at]parnu.ee
• Kõik kontaktid

• Nädala eelinfo
• Linnavalitsuse istungid

Audru osavallakeskus

Pärna allee 7
88301 Audru alevik, Pärnu linn
444 8171
linnavalitsus[at]parnu.ee

Kontaktid ja vastuvõtuajad 
Avatud: E–N 8–17, R 8–16

Paikuse osavallakeskus

Pärnade pst 11
86602 Paikuse alev, Pärnu linn
444 8151
linnavalitsus[at]parnu.ee

Kontaktid ja vastuvõtuajad
Avatud: E–N 8–17, R 8–16

Tõstamaa osavallakeskus
Sadama tee 2
88101 Tõstamaa alevik, Pärnu linn
444 8161
linnavalitsus[at]parnu.ee

Kontaktid ja vastuvõtuajad
Avatud: E–N 8–17, R 8–16

Veebilehel kasutatakse küpsiseid