Jäta menüü vahele
Pärnu linn. parnu.ee avalehele

Pressiteated, uudised

Pärnu linnavalitsuse pressiteade
09.08.2022

Pärnu kesklinnas asuvas Vanapargis lõppesid sinna nõukogude ajal ümber maetud inimeste säilmete väljakaevamistööd, 83 hukkunu säilmed viiakse koos mälestusmärgiga Uulu kalmistule.

Vanapargis asus „töörahva vabaduse eest langenud võitlejate“ mälestusmärk, mis püstitati 1958. aasta 9. maiks kohta, kus 1940. aasta 1. detsembril ja 1945. aasta 25. novembril toimusid aastatel 1905, 1917, 1924 ja 1941-1944 ajalooliste sündmuste käigus hukkunud inimeste säilmete ümbermatmised. Kõigi maetute nimed polnud juba tollal teada, väljakaevamistel ei õnnestunud ühtegi konkreetset surnukeha tuvastada.

Teises Maailmasõjas hukkunute omaksed pole pärast Eesti taasiseseisvumist ideoloogilistel kaalutlustel püstitatud mälestusmärki ja selle juures asunud haudu omaks pidanud. Nemad on 9. mail viinud lilli Alevi kalmistul asuva mälestusmärgi juurde, mis on sõjaga otsesemalt seotud.

Väljakaevamisel algasid esmaspäeva hommikul ja lõppesid teisipäeval kella 16 paiku. Esmalt viidi ära mälestusmärk, seejärel asuti haudu lahti kaevama. Väljakaevamiste käigus leiti 80 kirstu, milles olid 83 inimese säilmed. Säilmed viidi turvalisse kohta, kus neid valmistatakse ette ümbermatmiseks, mis tõenäoliselt toimub alles järgmisel nädalal.

Pärnu linnavalitsus ja pärnakad on aastaid soovinud mälestusmärgi kesklinnas asuvast pargist eemaldamist ja langenute säilmete sobivasse kohta ümbermatmist. Mälestusmärgi tegi „eriliseks“ fakt, et see on muuhulgas püstitatud iseseisva Eesti riigi kukutajatele, 1924. aasta riigipöördekatses osalejatele.

„Hea on tõdeda, et kümmekond aastat väldanud mitmekordselt üritatud protsess on jõudmas lõpule. Inimeste säilmed viiakse kalmistumulda ja mälestuskivi nende viimset puhkekohta markeerima. Park saab pakkuda külastajatele rohelust ja silmailu ilma neid häiriva objektita,“ rääkis praegu Pärnu linnapea kohuseid täitev abilinnapea Meelis Kukk.

Väljakaevamisi läbi viinud Eesti Sõjamuuseumi direktori Hellar Lille sõnul leiti hukkunute juurest tsiviil- ja sõjaväeriideid, 1940. aastal valmistatud nõukogude kopikaid ja teisi esemeid. Hukkunute isikutele viitavaid asju hauas ei olnud.

Homme viiakse ära väljakaevamistöid ümbritsenud aiad ja tasandatakse maapind. Edaspidi külvatakse sinna muru.

Teet Roosaar
Pärnu linnavalitsuse meedianõunik
444 8272, 510 3444
See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.


biojäätmete konteinerite soodusmüük

Biojäätmete konteinerite ja kiirkompostrite soodusmüük 
Kompostri müük eraisikule • Kompostri tutvustus (mõõt 115x58x58)
Konteineri müük korteriühistule 
• Kogused on piiratud, ostusoove võetakse vastu kuni kõik on müüdud
• Täpsem info

• Ostetud kompostri saab kätte 24. märtsil kl 12–13 Pärnus Raba 30a platsil. Kaasa ID-kaart! Muul ajal järeletulemiseks saab aja kokku leppida e-posti aadressil kadri.koresaar@parnu.ee.

Veebilehel kasutatakse küpsiseid