Jäta menüü vahele
Pärnu linn. parnu.ee avalehele

Pressiteated, uudised

Pärnu linnavalitsuse pressiteade
15.08.2022


Terviseamet tuvastas visuaalse vaatluse põhjal Pärnu keskuslinna randades märke sinivetikatest ning sinivetikaid on nähtud ka Valgerannas, mistõttu ei ole praegu soovitav nendes randades vette minna.

Märke inimese tervisele ohtlikest sinivetikatest täheldati Valgeranna, keskranna, Vana-Pärnu, Raeküla, Mai randade merevees eile, 14. augustil.

Kui sinivetikad on vees hästi näha, ei ole nende olemasolu kinnitamiseks alati vaja veeanalüüsi võtta ja piisab visuaalsest tuvastusest. Samas võivad veeolud juba tundidega paraneda ja homme ei pruugi Pärnu randades enam sinivetikaohtu olla.

Seniks aga soovitab terviseamet meres suplemisest hoiduda.

Seda, kas merevees on suures koguses sinivetikaid, saab igaüks hinnata ka vee läbipaistvuse järgi: kui umbes ühe meetri sügavuses vees seistes pole võimalik näha enda varbaid ja samal ajal puudub lainetus või muu häiriv tegur, mis merepõhjast setteid üles tõstab ja sellega läbipaistvust vähendab, on suure tõenäosusega tegu mikrovetikate massesinemisega.

Kaldalt vaadates võib sinivetikate olemasolu kahtlustada siis, kui vesi on muutunud silmaga nähtavate helveste tõttu kollakas-roheliseks, kaldaäär on kaetud tiheda rohelise või sinaka massiga, millel on kopituse lõhn.

Inimene võib sinivetikate toksiinidest mürgistuse saada sinivetikarikast vett alla neelates.

Mürgistusest on eelkõige ohustatud väikesed lapsed, vanemad inimesed, kodu- ja kariloomad ning allergikud. Koertel piisab mürgituse saamiseks karva lakkumisest peale sinivetikaid sisaldavas vees ujumist. Sinivetikate rikkas vees ujumine võib eelkõige põhjustada nahaärritust ja sügelust. Suuremas koguses vee allaneelamisel võivad sinivetikamürgituse sümptomid sarnaneda tavalise gripi omadega, esineda võib naha ja silmade punetus, halb enesetunne ja kõhulahtisus, palavik, nohu ja köha, lihasevalud ning tasakaaluhäired.

Pärast sinivetikate rikkas vees suplust tuleks ennast esimesel võimalusel puhta vee ja seebiga pesta ning vahetada suplusriided puhaste riiete vastu.

Kindlasti tuleb jälgida, et väikelapsed ja lemmikloomad merevett alla ei neelaks.

Mürgistuskahtluse korral tuleb pöörduda kas oma perearsti poole või helistada terviseameti mürgistusteabekeskuse ööpäevaringsele infoliinile 16662.
Anu Villmann
Pärnu linnavalitsuse kommunikatsioonispetsialist
444 8225, 5322 9069
See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.


Veebilehel kasutatakse küpsiseid