Jäta menüü vahele
Pärnu linn. parnu.ee avalehele

Pressiteated, uudised

Kultuuriministeerium
24.01.2022

Alates käesolevast aastast on 30. jaanuar riiklikus tähtpäevade kalendris eesti kirjanduse päev, mis on ka lipupäev. Eesti kirjanduse päevaga soovime väärtustada kirjanduse tüvitekste ning  pöörata tähelepanu tänapäeva kirjandusele ja kirjanike rollile Eesti kultuuris ja ühiskonnas. 

Kirjandus on inimeste ja põlvkondade ühendaja, sest hõlmab kogu rahvast, erinevaid vanuse- ja ühiskonnagruppe. Emakeelse ilukirjanduse lugemine rikastab sõnavara, aitab mõtestada ümbritsevat maailma ja sõnastada oma kujutlusi viisil, mida ei võimalda ükski teine kunstivorm. Kirjanduse mõju inimese vaimsele võimekusele ning kultuurilisele seotusele on mõõtmatu. 

Kutsume teid üles tähistama eesti kirjanduse päeva! 

Mõned võimalused: lugemissoovituste ja ettelugemiste postitamine sotsiaalmeediasse, ühislugemised, ühistegevused, mille keskmes on teoste kandumine ühest kunstikeelest teise (näidendid, filmid, muusika, kujutav kunst), kirjanduslikud matkad, kirjanike muuseumide külastamine, eesti kirjanduse lemmikteose valimine, lugeja-auhindade jagamine, pimekohting raamatuga jne. Loetletud nimekiri tegevustest eesti kirjanduse päeva tähistamiseks ei ole kindlasti lõplik. 

Tallinnas lõpetab eesti kirjanduse päeva öödisko Tammsaare pargis, sest 30. jaanuaril on ka A. H. Tammsaare 145. sünniaastapäev. Öödisko on avaliku ruumi sündmus, kus kõigil on võimalus osaleda kirjanikest DJ-de mängitava muusika saatel, mis on loodud eesti luuletekstidele. 

Kutsume kõiki üles ühinema eesti kirjanduse päeva ümber oma ideede ja ettevõtmistega, et esimesest eesti kirjanduse päevast kujuneks meeldejääv sündmus kogu rahvale! Kui jagate enda tähistamiste kohta infot sotsiaalmeedias, kutsun üles kasutama teemaviidet #eestikirjandusepäev.


Ilusat eesti kirjanduse päeva! 

Piret Hartman 
kultuuriminister 


Veebilehel kasutatakse küpsiseid