Jäta menüü vahele
Pärnu linn. parnu.ee avalehele

Pressiteated, uudised

18.05.2023

Tänavu tuli Rimi esmakordselt välja kaasava eelarve projektiga kolmes omavalitsuses, teiste hulgas Pärnus. Suvepealinnast läks hääletusele viis ideed.

Konkursi raames antakse üle Eesti kokku välja kokku 30 000 eurot. Pärnust laekus viis projekti, mis läksid rahvahääletusele. Jagamisele läheb 10 000 eurot. Hääletada saab 5. juunini infosüsteemis VOLIS.

Pärnu lasteaed Trall peab oma üheks väljakutseks laste söömisharjumuste kujundamist. Selleks soovivad nad läbi Rohelise Kooli programmi viia lasteaias läbi kokandustegevusi, mis äratavad lastes huvi toidu ja toitumise vastu, kasutades selleks inimese viite erinevat meelt. Teisalt seisavad nad selle eest, et lapsed valmistaksid ja maitseksid täiskasvanu juhendamisel erinevaid toite, mis aitab kaasa laste tervislike toitumisharjumuste kujunemisele kogu eluks.

Pernova Hariduskeskuse idee on luua tervisliku toitumise teemaline strateegiline virtuaalne lauamäng “Külmkapi ralli”. Seal tuleb teha teadlikke otsuseid ja ootamatuid valikuid toiduainete kasutamisel, mille tulemusena valmib perele maitsev õhtusöök. Mängu eesmärk on läheneda õpilastele mänguliselt, tõstes nende teadlikkust tervislikust toitumisest ja jätkusuutlikkust tarbimisest. Lisaks on tegu õpetliku mänguga, kus õpilane saab uusi teadmisi mängu käigus grupitööna - nii areneb õpilastel võime oma mõtteid väljendada, argumenteerimisoskus ja ka anlüüsivõime.

Plantos OÜ esitas idee “Superkangelased lasteaia toidulauale”, mis tooks toitainerikkad võrsed (tõusmed) ehk köögi- ja teraviljade mikrokasvud lasteaialaste lauale. Need sisaldavad vitamiine ja mineraalaineid kuni nelikümmend korda rohkem kui valmis vili ja neid saab kasvatada aastaringselt. Lastaias veedavad lapsed suure osa oma päevast, süües seal hommiku- ja lõunasöögi ning vahepala. Toitaineterohked võrsed aitavad toidulauda mitmekesistada ning lapsed saavad ise seemneid mulda panna ning jälgida nende kasvutsüklit. Oluline osa kogu õppeprojekti juures on asjaolu, et lapsed oskaksid teha ka tulevikus tervislikumaid toiduvalikuid.

Vastutustundlikud Valikud MTÜ lubab keskkonnasõbralikku toitu igasse haridusasutusse, kohvikusse, restorani ja kodusse. Projekti raames lubab MTÜ viia läbi toitumisalased koolitused, et harida inimesi jätkusuutliku toitumise teemal, rääkida selle vajalikkusest ning jagada retsepte, kuidas ise keskkonnasõbralikku ja tervislikku toitu valmistada.

MTÜ Roheliselt Värske Elu soovib oma projekti abil tuua pärnakatele teadmised ja oskused, kuidas tervislikult maiustada ning vähendada jõulude ajal (suhkru) ületarbimist ning pakkida oma kingid keskkonnasäästlikumalt.

Pärnu abilinnapea Irina Talviste tunneb heameelt selle üle, et just Pärnu linn on üks omavalitsusest, kelle Rimi oma katseprojekti kaasas. „Tasakaalustatud toitumine ja jätkusuutlikkus on tervise seisukohalt väga olulised. “Me ei räägi siin ainult inimeste, vaid ka meie ühiskonna tervisest, kuna oleme ju üks tervik. Parimad ideed tulevad ikka kogukonnast, sest tajutakse kohalike inimeste soove ja vajadusi. Usun, et tervisliku toitumise projektid aitavad kaasa ka parema ühiskonna loomisele,“ rääkis Talviste.

Rimi vastutustundliku ettevõtluse juhi Katrin Batsi sõnutsi on kaasava eelarve peamine eesmärk edendada kohalikku elu. “Me kõik tahame elada keskkonnas, kus meil on hea olla. Rimis väärtustame tervislikku toitumist ja mõtleme sellele, kuidas jätkusuutlikumalt tarbida. Seda mõtteviisi jagavad paljud, kuid tihti jäävad asjad ellu viimata seetõttu, et puudub raha. Siin saamegi meie jaeketina õla alla panna,” kõneles Bats.

Laura Käesel
Milttoni konsultant
+372 5667 7397
See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.


 

Veebilehel kasutatakse küpsiseid