Jäta menüü vahele
Pärnu linn. parnu.ee avalehele

Pressiteated, uudised

Pärnu linnavalitsuse pressiteade
29.07.2023

Pärnu linnavalitsus tegi volikogule ettepaneku vähendada elamumaa maksumäärasid viis korda ja säilitada kodualuse maa maksuvabastus.

Eelmisel aastal viis maa-amet läbi maade korralise hindamise. Maa väärtus tõusis oluliselt kogu Eestis, Pärnu linnas keskmiselt 5,9 korda.

Kuigi maa väärtus on kordades tõusnud, ei tähenda see maamaksu sama suurt kasvu, sest maamaksuseadusega on maksumäärasid kuni viis korda vähendatud. Linnavalitsus tegi volikogule ettepaneku kehtestada alates järgmise aasta 1. jaanuarist Pärnus ja tema osavaldades elamumaa ja maatulundusmaa maamaksumääraks 0,5 ning kõigi ülejäänud sihtotstarbega maade maksustamishinnaks üks protsent maa maksustamishinnast aastas.

Eelmisel aastal riigikogus vastu võetud seadus näeb ette maamaksu tõusu vastu kaitsemehhanismi. Maamaksu järsu tõusu vältimiseks on kehtestatud kümneprotsendiline piirmäär. See tähendab, et maamaks ei saa võrreldes eelmise aastaga suureneda rohkem kui kümme protsenti aastas.

Samuti säilivad 2024. aastal kõik senised maamaksusoodustused ja -vabastused, sealhulgas Pärnu linnas koduomaniku ja represseeritu maksuvabastus. Kogu Pärnu omavalitsuse territooriumilt kogutav maamaksu summa jääb prognoosi kohaselt uuel aastal samasse suurusjärku nagu varasematel aastatel ehk ligikaudu 1,6 miljonit eurot.

Uute, 2024. aastast kehtima hakkavate maksumäärade osas peavad omavalitsuste volikogud otsuse langetama 1. juuliks. Pärnu linn kehtestab maamaksu määrad juunikuu volikogu istungil.

Enda maamaksu 2024. aasta prognoosarvutust on kõigil maaomanikel võimalik vaadata maksuameti e-teenuste keskkonnas alates sügisest. Neil, kellel on soov prognoosarvutus ise teha, tuleks leida veebilehelt https://minu.kataster.ee oma maatüki uus maksustamishind ja korrutada see kavandatava maksumääraga (0,5 protsenti elamu- või maatulundusmaal või üks protsenti teiste sihtotstarvete puhul). Kui tulemus on senisest maamaksust suurem, rakendub ülalkirjeldatud kaitsemehhanism ehk eelmise aasta maamaksu summale lisandub kümme protsenti.

Pressiteate koostas:
Teet Roosaar
Pärnu linnavalitsuse meedianõunik
510 3444
See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

Lisainfo:
Annika Kullerkan
Pärnu linnavalitsuse planeerimisosakonna plaanide registri spetsialist
5867 6991
See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.


Veebilehel kasutatakse küpsiseid