Jäta menüü vahele
Pärnu linn. parnu.ee avalehele

Pressiteated, uudised

Pressiteade
2.06.2023

Rimi tervist toetavate ideede konkursile esitati Pärnust viis ideed, hääletada saab kuni 5. juuni südaööni infosüsteemis VOLIS ID-kaardi, Smart-ID ja mobiili-IDga.

Hääletusel saab osaleda iga vähemalt 16aastane inimene, kelle elukoht on rahvastikuregistri andmetel Pärnu omavalitsuses. Jagamisele läheb 10 000 eurot.

Rimi katsetas tänavu esmakordselt kaasava eelarve projekti, et edendada tervislikku toitumist ja jätkusuutlikku tarbimist. Selleks eraldati kaasava eelarve raames üle Eesti 30 000 eurot, mis lähevad jagamisele kolme omavalitsuse (Pärnu, Võru, Saaremaa) vahel. Pärnust esitasid oma idee konkursile Pärnu lasteaed Trall, Pernova Hariduskeskus, Palntos OÜ, MTÜ Vastustustundlikud Valikud ja MTÜ Roheliselt Värske Elu, kelle ideedega saab tutvuda hääletuskeskkonnas.

Pärnu abilinnapea Irina Talviste tundis siirast heameelt selle üle, et just Pärnu linn on üks omavalitsusest, kelle Rimi oma pilootprojekti kaasas. “Tasakaalustatud toitumine ning jätkusuutlikkus on tervise jaoks väga olulised. Me ei räägi siin ainult inimeste tervisest, vaid ka meie ühiskonna tervisest, kuna oleme ju üks tervik. Parimad ideed tulevad ikka kogukonnast, sest tajutakse kohalike inimeste soove ja vajadusi. Usun, et tervisliku toitumise projektid aitavad kaasa ka parema ühiskonna loomisele,” rääkis Talviste.

Projektidest lähemalt:

Pärnu lasteaed Trall peab oma üheks väljakutseks laste söömisharjumuste kujundamist. Selleks soovivad nad läbi Rohelise Kooli programmi viia lasteaias läbi kokandustegevusi, mis äratavad lastes huvi toidu ja toitumise vastu, kasutades selleks inimese viite erinevat meelt. Teisalt seisavad nad selle eest, et lapsed valmistaksid ja maitseksid täiskasvanu juhendamisel erinevaid toite, mis aitab kaasa laste tervislike toitumisharjumuste kujunemisele kogu eluks.

Pernova Hariduskeskuse idee on luua tervisliku toitumise teemaline strateegiline virtuaalne lauamäng “Külmkapi ralli”. Seal tuleb teha teadlikke otsuseid ja ootamatuid valikuid toiduainete kasutamisel, mille tulemusena valmib perele maitsev õhtusöök. Mängu eesmärk on läheneda õpilastele mänguliselt, tõstes nende teadlikkust tervislikust toitumisest ja jätkusuutlikkust tarbimisest. Lisaks on tegu õpetliku mänguga, kus õpilane saab uusi teadmisi mängu käigus grupitööna - nii areneb õpilastel võime oma mõtteid väljendada, argumenteerimisoskus ja ka anlüüsivõime.

Plantos OÜ esitas idee “Superkangelased lasteaia toidulauale”, mis toob toitainerikkad võrsed (tõusmed) ehk köögi- ja teraviljade mikrokasvud lasteaialaste lauale. Toitaineterohked võrsed aitavad toidulauda mitmekesistada ning lapsed saavad ise seemned mulda panna ning jälgida nende kasvutsüklit. Oluline osa kogu õppeprojekti juures on asjaolu, et lapsed oskaksid teha ka tulevikus tervislikumaid toiduvalikuid.

Vastutustundlikud Valikud MTÜ lubab keskkonnasõbralikku toitu igasse haridusasutusse, kohvikusse, restorani ja kodusse. Projekti raames lubab MTÜ viia läbi toitumisalased koolitused, et harida inimesi jätkusuutliku toitumise teemal, rääkida selle vajalikkusest ning jagada retsepte, kuidas ise keskkonnasõbralikku ja tervislikku toitu valmistada.

MTÜ Roheliselt Värske Elu soovib oma projekti abil tuua pärnakatele teadmised ja oskused, kuidas tervislikult maiustada ning vähendada jõulude ajal (suhkru) ületarbimist ning pakkida oma kingid keskkonnasäästlikumalt.

Rimi vastutustundliku ettevõtluse juhi Katrin Batsi sõnul on kaasava eelarve peamine eesmärk aidata kaasa kohaliku elu edendamisele. “Me kõik tahame elada keskkonnas, kus meil on hea olla. Rimis väärtustame tervislikku toitumist ja mõtleme sellele, kuidas jätkusuutlikumalt tarbida. Seda mõtteviisi jagavad paljud, kuid tihti jäävad asjad ellu viimata seetõttu, et puudub raha. Siin saamegi meie jaeketina õla alla panna. On rõõm näha, et Saaremaalt laekus nii palju laste ja noortega seotud projekte, sest tulevik sõltub paljuski tänastest otsustest ning järeltulevate põlvede tegevustest,” rääkis Bats.
Lisainfo:

Laura Käesel | Miltton
Konsultant
+372 5667 7397
See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.


 

Veebilehel kasutatakse küpsiseid