Jäta menüü vahele
Pärnu linn. parnu.ee avalehele

Pressiteated, uudised

Pärnu linnavolikogu pressiteade
16.11.2023

Pärnu linnavolikogu otsustas laiendada Pärnu avalikku tasulise parkimise ala, tõsta parkimistasusid ja teha väiksemaid muudatusi senistes parkimissoodustustes, enamik uuest parkimiskorrast hakkab kehtima järgmise aasta 1. maist.

Määruse poolt hääletas 22 volikogu liiget, opositsiooni kuuluvad EKRE ja Keskerakonna esindajad lahkusid saalist. Nende hinnangul rikkus volikogu enda kehtestatud töökorda, sest juhtivkomisjon ei võtnud seisukohta volikogu liikme Avo Keele muudatusettepanekute suhtes. Pärnu linnavolikogusse kuulub 39 rahvaesindajat.

Tasulise parkimisala laiendamise üheks eesmärgiks on muuta elanike harjumust parkida enda hoovi asemel tänavatel, takistades liiklust ja piirates osaliselt nähtavust. Teiseks eesmärgiks on suunata nii kohalikke elanikke kui turiste parkima kesklinnast ja ranna piirkonnast kaugemal, soodustades jalgsi, jalgratastega, tõukeratastega ja ühistranspordiga liikumist.

Kõik Pärnu avalikul tasulisel parkimisalal (mitte eraparklates või eramaal) parkijad võivad ka pärast 1. maid parkimiskella või kirjaliku teate abil parkida esimene tund tasuta. Erandiks on ranna piirkond, kus 1. maist 31. augustini võib tasuta parkida pool tundi. Teatri ees asuvas Keskväljaku parklas võib tasuta parkida kolm tundi.

Parkimistasu maksmisest on vabastatud liikumispuudega juhid ja liikumispuudega või pimedat inimest teenindavate mootorsõidukite juhid; alarm- või jälitussõidukid; mootorrattad ja mopeedid, M1 kategooria sõiduautod, mille veoajamit veab ainult ja alaliselt elektrimootor ning mootorsõidukite, mille liiklusregistrijärgne omanik, vastutav kasutaja või kasutaja on nelja ja enama kuni 19 aastase lapse lapsevanem ja kelle elukoht on rahvastikuregistri andmetel Pärnu linn, juhid. Parkimistasu vabastamist tõendab liikumispuudega ja pimedat inimest teenindava sõiduki kaart, alarm- või jälitussõiduki kaart või elektriauto või paljulapselise pere tasuta parkimisluba. Invakaarte väljastab sotsiaalosakond, elektriautode, paljulapseliste perede ja kõiki teisi parkimislubasid saab taotleda linna kodulehelt.

Linnavalitsus võib riigiasutustele, mis asuvad avaliku tasulise parkimisala piires, väljastada tasuta loa ühe mootorsõiduki parkimiseks. Samuti võidakse luba anda omavalitsuste ametiasutustele ja hallatavatele asutustele.

Soodushinnaga saavad parkimislube osta füüsilised isikud B-kategooria sõiduki või haagise parkimiseks juhul, kui sõiduki liiklusregistri järgne omanik, vastutav kasutaja või kasutaja elab rahvastikuregistri järgi Pärnu linnas (ka osavaldades) või nende rahvastikuregistrijärgne elukoht on avaliku tasulise parkimisala piires. Kodutänava parkimisluba lubab parkida üksnes elukoha juures ja/või sellele lähimal tänavaosal, ühe eluruumi kohta antakse ainult üks parkimisluba.
Pärnu omavalitsuse elaniku soodushinnaga parkimisluba kehtib kõikidel Pärnu avaliku tasulise parkimise aladel ning see hakkab maksma kas 15 eurot kuu, 45 eurot kolm kuud, 85 eurot pool aastat või 150 eurot aasta. Kodutänava aastase parkimisloa hinnaks on 50 eurot.

Avalikke tasulisi parkimisalasid on pärast 1. maid kolm: vanalinna, kesklinna ja ranna piirkond. Vanalinna piirkond hõlmab varasemat kesklinna piirkonda, millest jäetakse välja senine turu ümbruses asuv parkimisala (algusega Karja tänavast). Ringi tänava tasulist parkimisala pikendatakse Vee tänavast Mere puiestee ja Lõuna tänava ristmikuni. Vanalinna piirkonnas on parkimine aastaringselt tasuline esmaspäevast laupäevani (v.a rahvus- ja riigipühad) kell 8-19. Praegu on parkimine tasuline kella 18ni ja laupäeval võib tasuta parkida, seega lisandub 1. maist üks tund ja tasuline laupäev.

Ranna piirkond muutub tasuliseks aastaringselt, senine tasuline ala suureneb. Ranna piirkond algab vanalinna piirkonnast Ringi tänavast (välja arvatud) ning piirneb Nikolai tänava, Karusselli tänava, A. H. Tammsaare puiestee, Kanali tänava, Papli tänava ja Side tänavaga kuni Pärnu laheni. Pärnu jõe poolt piirneb ranna piirkond Mere puiesteega ja hõlmab ala, mis jääb Sadama ja Remmelga tänavate ning Pärnu jõe vahele.

Suvine ranna piirkonna tasulise parkimise periood algab 1. juuni asemel 1. maist. 1. maist 31. augustini on parkimine tasuline igal kalendripäeval (k.a rahvus- ja riigipühad) kell 8-19 ja 1. septembrist 30. aprillini esmaspäevast laupäevani (v.a rahvus- ja riigipühad) kell 8-19. Varem oli parkimine suvel ranna piirkonnas tasuline kell 10-18.

Kesklinna piirkonna uus tasulise parkimise ala kehtestati aastaringselt esmaspäevast laupäevani (v.a rahvus- ja riigipühad) kell 8-19. Kesklinna piirkond hõlmab ala, mis jääb vanalinna ja ranna parkimisala vahele ning piirneb lisaks A. H. Tammsaare puiestee, Suur-Jõe tänava, Vikerkaare tänava ja Pärnu jõega.

Tavaline perioodi parkimisluba, millega võib parkida kõikidel avalikel tasulise parkimise aladel, maksab 1. maist 100 eurot kuu, 250 eurot kolm kuud, 450 eurot kuus kuud ja 850 eurot aasta. Tavahinnaga perioodikaarte osteti 2022. aastal 110, mida on pea 14 korda vähem kui soodusmääraga parkimislubasid.

Vanalinna piirkonnas hakkab tunnipilet maksma kaks ja 24 tunni pilet (mitte päevapilet) kümme eurot.

Ranna piirkonna uus hind on 1. maist 31 augustini viis eurot tund ja kakskümmend viis eurot 24 tundi. Sügisest langeb hind ühe euroni tunni ja viie euroni 24 tunni eest.

Kesklinna piirkonnas maksab tunnipilet pärast 1. maid üks euro tund ja viis eurot 24 tundi.

Tunni ja 24 tunni piletid ning mobiilsideoperaatori kinnitused parkimistasu maksmise kohta kehtivad parkimise aja ulatuses kõikidel avalikel tasulise parkimise aladel, kus makstud tasu on selle piirkonnaga võrdne või väiksem. Näiteks võib suvise ranna piirkonna piletiga parkida ka vanalinna ja kesklinna piirkonnas, kuid talvise ranna piirkonna piletiga üksnes kesklinnas, mitte vanalinnas. Vanalinna piletitega võib parkida kesklinnas ja talvel ranna piirkonnas, kesklinna piletitega talvel ranna piirkonnas.

Mootorsõiduki ja selle haagise üheaegsel parkimisel tuleb tasuda nii mootorsõiduki kui haagise eest. C- ja D-kategooria sõidukite, nende alamkategooria sõidukite ja autorongide parkimistasu kahekordistub pärast 2025. aasta 1. jaanuari. Parkimislube C- ja D-kategooria sõidukitele, nende alamkategooria sõidukitele ja autorongidele enam ei väljastata, neid on võimalik parkida üksnes parkimispiletiga kuni 24 tunni ulatuses.

Pärnus on seni sõidukijuhtidele, kes viimase 24 kuu jooksul esimest korda tasulise parkimise korda rikuvad, määratud 0 euro suurune viivistasu ehk sisuliselt tehtud hoiatustrahv. Selline soodustus kaob alates 2025. aasta 1. jaanuarist. Enne järgmise aasta 1. maid ostetud parkimisload kehtivad parkimisloal toodud tingimustel sellel märgitud tähtpäevani, kuid aastaseid parkimislube pärast 2024. aasta 1. jaanuari enam osta ei saa.

Teet Roosaar
Pärnu linnavalitsuse meedianõunik
510 3444
See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.


Veebilehel kasutatakse küpsiseid