Jäta menüü vahele
Pärnu linn. parnu.ee avalehele

rukkilillReedel, 23. veebruaril linnavalitsuses ja osavallakeskustes tööaeg 8–12
Head vabariigi aastapäeva!
Vaata ka: aastapäeva tähistamine Pärnus

Pressiteated, uudised

Pärnu linnavalitsuse pressiteade
08.12.2023

Detsembris algab Pärnu kolledžis kaks Tartu ülikooli üle 300-tunnist täienduskoolitust Pärnu linna õpetajatele: „HEV-õppija toetamine õppeprotsessis“ ja „Erivajadusega laps koolieelses lasteasutuses“. Õppes osaleb 31 kooliõpetajat ja 28 lasteaiaõpetajat. Koolitus on osalejatele tasuta, seda rahastab Pärnu linnavalitsus.

Haridusliku erivajadusega laste osakaal suureneb. Üha rohkem on lasteaiarühmi ja kooliklasse, kus lapsed vajavad eripedagoogilist tuge. Pärnu lasteaedades ja koolides saab mingisugust tuge 28% lastest.

„Oluline on mõista, et iga lapse toetamine ja õpilasele tema vajadustest lähtuva hariduse pakkumine ei tule kellegi teise arvelt. Samas on haridusasutustes nappus eelkõige logopeedidest, psühholoogidest, aga ka eripedagoogidest. Kaasava hariduse rakendamiseks ja väljakutsetega edukamaks toimetulekuks on vajalikud eripedagoogilised oskused ja teadmised kõigile õpetajatele: kuidas luua igale lapsele just talle vajalik ja sobiv õpi- ja arengukeskkond, ise seejuures läbi põlemata,“ rääkis Pärnu linnavalitsuse haridusosakonna juhataja Jana Ruubel.

Haridusosakonna ja Pärnu Kolledži esindajad kohtusid kevadel Tartu Ülikooli haridusinnovatsiooni keskuse juhataja Anne Raamiga, kellega koos hakati otsima lahendusi õpetajate eripedagoogika alasteks koolitusvõimalusteks. Läbirääkimiste tulemusel leidis haridusosakond võimaluse koolituste finantseerimiseks ning sõlmiti leping Tartu Ülikooliga täienduskursuste läbiviimiseks Pärnus.

„Koostöö Anne Raamiga on olnud äärmiselt meeldiv ja sujuv, kõik sai väga kiiresti ülikooli poolt korraldatud, et õppetööga juba sel aastal alustada. Kõik koolituse lõpetajad saavad Tartu Ülikooli täiendusõppe tunnistuse. Koolitajateks on Tartu Ülikooli mainekad lektorid ja pikaaegsed koostööpartnerid Kaja Pastarus, Merit Hallap, Tiina Kivirand, Merike Rand, Lii Kaudne, Tea Ausin, Triin Kivirähk, Mari Tõnisson, Heidi Öövel ja Meelika Maila,“ kõneles Pärnu linnavalitsuse kaasava hariduse peaspetsialist Aive Aru.

„Mõlema koolituse eesmärgiks on toetada õpetajate oskusi laste ja õpilaste individuaalsete iseärasuste märkamiseks, arenguks soodsa kasvukeskkonna loomiseks ning õppe- ja kasvatustegevuste planeerimiseks ja rakendamiseks. Varasemalt ei olnud õpetajakoolituses erivajaduste moodulit ja seepärast on õpetajate koolitamine äärmiselt oluline,“ ütles Pärnu abilinnapea Ene Täht.

Koolituste tulemusel paraneb õpetajate üldine oskus märgata erivajadusi ja hinnata lapse üldist arengutaset eri valdkondades, paranevad teadmised seadusandlusest ning oskus täita dokumentatsiooni, õpetaja teab ja oskab lapsi suunata tugiteenustele, nõustada õppijaid ja lapsevanemaid. Samuti tõuseb teadlikkus kultuuriliste ja keeleliste eripärade märkamisel ja arvestamisel.

Õpetaja on esimene erivajaduse märkaja haridusasutuses. Võimalikult varajane märkamine ja kohene tugi tagavad lapsele soodsa arengukeskkonna, vältides õpiraskuste ja käitumisprobleemide süvenemist ning on oluline tegur hilisema koolikohustuse mittetäitmise ja võimaliku väljalangemise ennetamisel. Omandatud teadmised ja oskused aitavad ära hoida ka õpetajate endi läbipõlemist.

Teet Roosaar
Pärnu linnavalitsuse meedianõunik
510 3444
See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

Lisainfo:
Aive Aru
Pärnu linnavalitsuse kaasava hariduse peaspetsialist
5190 6269
See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.


Veebilehel kasutatakse küpsiseid