Jäta menüü vahele

PRESSITEATED, UUDISED

19.10.2016

Pärnu linna ja tänaseks 5 valla (Are, Audru, Paikuse, Sauga ja Tõstamaa) ühinemisel sünnib uus omavalitsus Pärnu ehk linn koos osavaldadega. Septembris toimunud avalikel aruteludel maapiirkondades oli kõige enim inimesi erutavaks teemaks just uue omavalitsuse nimeküsimus. Rahva emotsionaalseks sooviks maapiirkondades oli nimetada uus omavalitsus vallaks, mis siiski laiemat perspektiivi vaadates ei olnud kõigile osapooltele vastuvõetav. Seetõttu uurides seadusi ning konsulteerides juristidega jõudis juhtivkomisjon üksmeelselt arvamusele, et Pärnu linna kui omavalitsusüksust kutsutakse edaspidi Pärnu omavalitsuseks ja Pärnu linna kui asustusüksust käsitletakse vaid selles tähenduses. See loob võimaluse, et uus Pärnu omavalitsus koosneb Pärnu linnast ja osavaldadest.

Kohaliku omavalitsuse korralduse seadus (KOKS) § 56 lg 1 ütleb, et - Osavald või linnaosa on valla või linna maa-alal ja koosseisus volikogu kinnitatud osavalla või linnaosa põhimääruse alusel tegutsev üksus, mille eesmärk on kohaliku initsiatiivi ja identiteedi hoidmine, kohaliku omavalitsuse üksuse elanike kaasamine kohaliku elu küsimuste otsustamisse ning piirkondlike huvide esindamine valla või linna ülesannete täitmisel. Võimalikuks saab see tänu sellele, et KOKSi vastav säte kasutab sõna "või", mis tähendab, et linn ja linnaosa ning vald ja osavald ei ole üheselt seotud.

Segadus mõistetega saab alguse põhiseadusest, mis sätestab, et kohaliku omavalitsuse üksused on linnad ja vallad. Haldusreformi seadus annab võimaluse valdade ja linna ühinemisel säilitada haldusüksuse liigina linn. Seega linn tähistab üheaegselt nii haldus- kui asutusüksust. Kuivõrd võivad tekkida hajaasustatud territooriumiga kohalikud omavalistused, mida kutsutakse linnaks, siis Pärnu juhtivkomisjoni arvates olekski osavalla võimaldamine lahendus sellise ebaloogilise olukorra ratsionaliseerimiseks ning tihe- ja hõreasutuse tunnetuslikuks eristamiseks asutusüksustest (nt külad) kõrgemal tasandil. Samuti võimaldab see säilitada ühinevate omavalitsuse nimed, mis on elanikele emotsionaalselt tähtis.

Osavallad moodustuvad olemasolevatest valdadest ja piirkondlike nõukogude asemel tegutsevad osavallakogud.

Nii võib öelda, et Pärnu on jällegi tegemas ajalugu, sest sarnast lahendust senini ühinejate seas kasutatud ei ole. Kuid mis veelgi olulisem on, et ka maapiirkonna elanikele on see vastuvõetavam lahendus.

Lisainfo:
Romek Kosenkranius
Pärnu linnapea
5322 9399
romek.kosenkranius[at]lv.parnu.ee

Siim Suursild
Audru vallavanem
501 3489
Siim.s[at]audru.ee

kysitlus kodukale

Koroonaviiruse levikuga seotud teated

Tõstamaa osavallakeskus

Sadama tee 2
88101 Tõstamaa alevik, Pärnu linn
444 8161
linnavalitsus[at]parnu.ee

Kontaktid ja vastuvõtuajad
Avatud: E–N 8–17, R 8–16

Pärnu linnavalitsus

Suur-Sepa 16
80098 Pärnu linn, Pärnu linn
444 8200
linnavalitsus[at]parnu.ee

Kontaktid ja vastuvõtuajad
Nädala eelinfo
Istungite päevakorrad ja ülevaated

Paikuse osavallakeskus

Pärnade pst 11
86602 Paikuse alev, Pärnu linn
444 8151
linnavalitsus[at]parnu.ee

Kontaktid ja vastuvõtuajad
Avatud: E–N 8–17, R 8–16

Audru osavallakeskus

Pärna allee 7
88301 Audru alevik, Pärnu linn
444 8171
linnavalitsus[at]parnu.ee

Kontaktid ja vastuvõtuajad 
Avatud: E–N 8–17, R 8–16

Veebilehel kasutatakse küpsiseid