Jäta menüü vahele

PRESSITEATED, UUDISED

21.02.2017

Head pärnakad!

Käesoleva nädala reedel, 24. veebruaril tähistab Eesti Vabariik oma 99. sünnipäeva. Erinevalt ülejäänud Eestist, alustavad pärnumaalased vabariigi sünnipäeva tähistamist juba 23. veebruaril.

Selleks on omad ajaloolised põhjused. Nimelt loeti Pärnus 23. veebruaril 1918 toonase Endla teatri rõdult ette Manifest Eestimaa rahvastele ning kuulutati välja Eesti Vabariik. 

Mitmele poole väljakuulutamiseks laiali saadetud iseseisvusmanifesti kaks eksemplari tõi 23. veebruari pärastlõunal Pärnusse Jaan Soop, Eestimaa autonoomse kubermanguvalitsuse ehk Maavalitsuse asjadevalitseja. Manifesti paljundamise tellis veel samal päeval Eesti Maarahva Liidu Pärnu osakonna juhataja August Jürman (hilj. Jürima). Trükkida võttis selle Maria Jürvetson (hilj. Jürimäe), kes hoidis käigus oma mehe, 1. Eesti jalaväepolgus sõjaväeametnikuna teeninud Aleksander Jürvetsoni trükikoda Hospidali tänaval.

Esimesed iseseisvusmanifesti trükitekstid jõudsid 99 aastat tagasi, 23. veebruaril tänavatele umbes samal ajal manifesti avaliku ettelugemisega. Kogunevale rahvale jagasid rinda kinnitamiseks sini-must-valgeid lindikesi 12 tütarlastekooli lõpuklasside õpilast. Välja kuulutatud ajal, kell kaheksa õhtul, luges Eesti Maapäeva saadik Hugo Kuusner tõrvikute valgel toonase Endla teatri rõdult ette Manifesti Eestimaa rahvastele. Pärnu pataljoni orkestri saatel laulis kogunenud rahvas "Mu isamaa, mu õnn ja rõõm" ja pataljoni koondrood tulistas 40 vintpüssist mitu kogupauku.

Head pärnakad, kutsun teid üles heiskama oma kodumajale Eesti Vabariigi lipp nii 23. kui 24. veebruaril ning kandma neil päevil rinnas või paigaldama autodele sini-must-valge lindi.

Näitame Eestile ja kogu maailmale, et Pärnu on Eesti Vabariigi sünnilinn ja siin elavad inimesed, kes on väärikad vabariigi väljakuulutajate järeltulijad ning Eesti kestab igavesti.

Kõik on oodatud 23. veebruaril kell 13.00 toimuvale pärgade asetamisele järgnevale pidulikule jalutuskäigule Alevi kalmistult Rüütli platsile ja teistele vabariigi aastapäeva tähistamise sündmustele.

Romek Kosenkranius
Pärnu linnapea 

Koroonaviiruse levikuga seotud teated

Tõstamaa osavallakeskus

Sadama tee 2
88101 Tõstamaa alevik, Pärnu linn
444 8161
linnavalitsus[at]parnu.ee

Kontaktid ja vastuvõtuajad
Avatud: E–N 8–17, R 8–16

Pärnu linnavalitsus

Suur-Sepa 16
80098 Pärnu linn, Pärnu linn
444 8200
linnavalitsus[at]parnu.ee

Kontaktid ja vastuvõtuajad
Nädala eelinfo
Istungite päevakorrad ja ülevaated

Paikuse osavallakeskus

Pärnade pst 11
86602 Paikuse alev, Pärnu linn
444 8151
linnavalitsus[at]parnu.ee

Kontaktid ja vastuvõtuajad
Avatud: E–N 8–17, R 8–16

Audru osavallakeskus

Pärna allee 7
88301 Audru alevik, Pärnu linn
444 8171
linnavalitsus[at]parnu.ee

Kontaktid ja vastuvõtuajad 
Avatud: E–N 8–17, R 8–16

Veebilehel kasutatakse küpsiseid